REPORTÁŽE

Aquapark na břehu českého moře

Ing. Milan Šmíd, Bazény a wellness s.r.o., projektový ateliér

Jihočeská Lipenská přehradní nádrž je někdy nazývána „malým českým mořem“, protože svou rozlohou vodní hladiny téměř 49 km2 je největší vodní plochou u nás. Za dobu od postavení a zprovoznění přehradní hráze v roce 1959 je nádrž brána již jako stabilní krajinný prvek lákající rekreanty nejen z Čech, ale i ze zahraničí – v posledních letech hlavně z Holandska. Oblast neláká jen k letní rekreaci, pro kterou je jako stvořena. I pro zimní návštěvníky se nabízí možnost lyžování. A není-li sníh, tak jsou do okolí příjemné procházky pěšky nebo na kole. A koupání je možné v krytých bazénech. I těch je zde několik. Na levém břehu přehradní nádrže se rozkládá malé městečko Frymburk a v jeho těsném sousedství míříme do místa dnešní návštěvy – Welness hotelu Frymburk s poměrně rozsáhlým aquaparkem.

Náš projektový ateliér přišel poprvé do styku s aquaparkem v roce 2005 – tehdy ještě na papíře, kdy se na nás obrátil zástupce investora s žádostí o odborné posouzením návrhu řešení vodního hospodářství. Rok jsme o něm neslyšeli, až se objevil znovu s nabídkou, abychom vyprojektovali celou bazénovou část. S naší nabídkou odjel a objevil se opět za rok, ale to již měl zpracovanou kompletní projektovou dokumentaci. V té době ve Frymburku již místo „vybydlené“ dětské ozdravovny vznikala stavba hotelového komplexu. Protože s postupem výstavby se stále měnila projektová dokumentace, požadavek na nás byl přepracovat část bazénové technologie a přizpůsobit se požadavkům vybraného dodavatele, firmy Bazenservis z Týniště nad Orlicí a hlavně v prostorách původně uvažovaných jen jako technologické prostory vytvořit místo i pro nově uvažované wellness. Tak jsme v našem pražském ateliéru půl roku 2007 řešili to, co stavaři a montéři na 200 km od nás uváděli ve skutečnost. Hotel Frymburk společně s aquaparkem byl otevřen v létě v roce 2008. Zabírá celkem plochu 6,5 ha, nabízí 160 pokojů, několik stravovacích zařízení a barů, aquapark, saunový svět, bowling, rozsáhlý wellness provoz, solnou jeskyni, kardiozónu a kongresové sály. Výstavba vyšla soukromého investora na 550 miliónu Kč.

Aquapark se nachází v přízemních prostorách hotelového komplexu na ploše 1500 m2. Návštěvníci zvenčí procházejí do aquaparku přes recepci, šatny a sprchy, hoteloví hosté se k bazénům dostanou z ubytovací části chodbou přímo od pokojů – vstup do aquaparku je totiž součástí ubytovacích poplatků a hlavně toho luxusu, přijít si zaplavat už v županu a pantoflích.

Hlavní částí bazénové haly je kombinovaný rekreační bazén v železobetonovém provedení s keramickým obkladem. Vytváří vodní plochu 468 m2 s hloubkou vhodnou i pro neplavce 1,2 - 1,3 m. Pro kondiční plavání jsou vymezeny dvě plavecké pětadvacetimetrové dráhy, které se od ostatní rekreační části oddělují jen plováky. Zbylá vodní plocha je určena k vodním radovánkám. Pro ně je bazén vybaven proudící vodou – divokým kanálem, v jehož středu se nachází dnový vzduchový výron. Kanál má koryto užší, než je dnes prováděný standard (pouze 1,4 m), a tak je zde po spuštění docela tlačenice. Ke klidovým atrakcím slouží perličková masážní lůžka nebo stěnové podvodní trysky. I volná plocha bez atrakcí je návštěvníky běžně obsazena – využívají ji k dovádění, hrám s míčem nebo jinými vodními pomůckami. A asi málokdo si odpustí jízdu v korytu 50 m dlouhého vodního tobogánu, který se vine z nástupní plošiny nad bazénem až do laminátového dojezdového dílu. Tobogán není nejrychlejší a tak z něj nemají strach ani bázlivější jezdci. Ti ale při pomalé jízdě v sedě většinou nedojedou až do konce a zbytek musí korytem dojít pěšky. Pokud se ale jezdec nebojí a pořádně se do jízdy položí, bez větších problémů dojede až k výstupním schodům na konci laminátového dojezdového dílu. Na rozdíl od jiných bazénů neběží tobogán stále, ale je jako ostatní atrakce střídavě pouštěn a vypínán. Proto se k němu při spuštění stahuje hlavně koupající omladina a jezdí jednu jízdu za druhou.

K příjemnému lenošení a máčení v teplejší vodě obohacené masážními vzduchovými bublinkami může přilákat i stavebně řešená vířivka posazená na zvýšeném podstavci na ochozu bazénu. Je z ní příjemný pohled na celou bazénovou halu. A nezapomnělo se ani na nejmenší návštěvníky – dětské brouzdaliště s dětskou skluzavkou je v koupací době téměř nepřetržitě obleženo malými dětmi a doprovázejícími rodiči.

Podíváme-li se do původních plánů, uvidíme, že v rámci výstavby nebyl postaven venkovní bazén a venkovní vířivka. Vnitřní vířivka je ale nyní o cca 0,5 m průměru větší než měla původně být. Jestli dojde k vybudování venkovního bazénu, nebo se letní rekreanti budou chodit koupat jako dosud na pláž Lipenské nádrže, závisí na rozhodnutí majitele. Z původního řešení zůstal zachován průchod z bazénové haly do venkovního prostoru – v dnešní době připraven jako nouzová úniková cesta. Ten připojení venkovní části, stejně tak jako rezerva v bazénové technologii, dopracování díla do původně uvažovaného rozsahu umožňuje.

Tabulka 1 - Bazény a technologie
Plocha m2Objem m3Filtrace připojeníČerpadla cirkulaceAtrakce / Vybavení
Kombinovaný plavecko – rekreační bazén4685404 x pískový tlakový filtr, prům. 1800 mm2x 199 m3/hod2 dráhy 25 m, divoká řeka, podv. světla, vodní vřídlo, 2 chrliče, perličková lůžka, stěnové trysky, vodní chrliče, tobogán 50 m
Dětské brouzdaliště32101 x pískový tlakový filtr, prům. 800 mm2x 10 m3/hodskluzavka, ucpávačka
Vířivka851 x pískový tlakový filtr, prům. 1200 mm2x 25 m3/hodpodvodní masáže

Kolem bazénů jsou poměrně veliké odpočinkové ochozy. Akorát český návštěvník při časovém vstupném nechodí odpočívat na lůžka, jak to vidíme u rakouských nebo německých bazénů, ale tráví „draze“ zaplacený čas převážně ve vodě. A tak na ochozech nakonec lůžka nejsou. Umožňuje to pro obsluhu snazší údržbu – protože ochozy nejsou řádně odvodněny, vytváří se na nich louže a plavčíci jako své hlavní zaměstnání chodí se stěrkou a stírají vodu z ochozů do žlábků. Ale práce je to jak v řeckých bájích pro Sisyfa – jen dostírají vodu na jednom konci, mohou začít nanovo. Nejvíce se zaplavuje prostor kolem dvou výstupních schodišť z bazénu a také u dojezdu tobogánu, kde vystříkne voda po každé jízdě.

Na ochozu nás ale čekají i příjemnější věci – mokrý bufet, kde je možné drobné občerstvení. Protože bydlíme v hotelu, nemusíme s sebou nosit peníze a veškerá útrata se nám píše na hotelový účet. To jsem vždy obdivoval v zahraničních filmech z lepších hotelů a nyní to zažívám na vlastní kůži. A tak si tedy ke kafíčku dáme i dortík nebo zmrzlinový pohár s ovocem, když to teď nemusíme platit! Ale musíme se usušit. Čeká nás večeře a po ní máme pronajatou bowlingovou dráhu. A zítra vyzkoušet procedury v jednom z největších a nejslavnějších hotelových wellness – zde ve Wellness hotelu Frymburk.

Aquapark hotelu Frymburk je v systému kategorizace bazénů a aquaparků začleněn mezi tříhvězdičkové areály v pětihvězdičkové stupnici (viz www.aprcz.cz - kategorizace). Pokud nebudete v hotelu bydlet, zaplatíte za vstup do aquaparku 100 Kč/1 hodinu nebo 145 Kč/2 hodiny. V nabídce jsou skupinové nebo rodinné zvýhodněné vstupy, případně slevy pro děti a seniory.

Foto: Milan Šmíd

(c) Bazény a wellness s.r.o.
Created by: Martina Křenková, Michal Křenek