Co vše je možné objevit při kontrole tobogánů?

     Kontroly tobogánů a skluavek probíhají i během letní sezóny. Provádění je příjemnější – vzduch i voda jsou teplejší než na jaře a je příjemné se i sklouznout. Akorát si kontrolní experti musí dát pozor, aby se při své práci nespálili na sluníčku.

     Při obhlídkách konstrukcí tobogánů a skluzavek nenarážíme jen na odřeniny a výtluky dráhy způsobené převážně přeskami na plavkách nebo hodinkami návštěvníků, mnohdy je vidět i věci, které by nikdo na konstrukci tobogánu nečekal.

     Příjemně může působit ptačí hnízdo umístěné na konstrukci pod nástupní věží. Celé jaro měli ptáci klid, v letní sezóně je ale ruší rojení návštěvníků, kteří se přišli sklouznout po tobogánu. Ptákům – rodičům působí ruch na tobogánu obtíže při zásobování mláďat v hnízdě – přináší obživu, ale bojí se do hnízda vletět přes povzbuzující pískot hladových mláďat. Ti se asi nejvíc těší, až se počasí zkazí a koupaliště osiří 🙂

    Nebezpečnějším nálezem bylo vznikající vosí hnízdo přilepené přímo na laminátové dráze tobogánu – zvenčí koryta. Zatím bylo obsazeno jen několika vosami – budovatelkami, ale kdyby vyrostlo, mohlo by být vysoce rizikovým místem pro sjezd „naháčů“ na tobogánu bez ochrany šatstva. Tady byl náš včasný zásah na místě, ale vosy si musí pro svoje hnízdo vybrat jinou lokalitu.

    Práce ve výškách má svá bezpečnostní pravidla a ty musí dodržovat i naši experti. Přilba patří k důležitému vybavení a již několikrát jsme byli rádi, že ji na hlavě máme, když nám uklouzly nohy po kluzké dráze koryta tobogánu nebo jsme si „dali razítko“ o konstrukci při nízkém průlezu soustředných otáček. V prudkých či jinak nebezpečných úsecích používáme navíc jistící lano.