Saunování a hubnutí

Otevřeme-li televizi nebo kterýkoliv časopis s „moderním žitím“, narazíme na pořady a články o vaření nebo o hubnutí. Ano, jídlo vládne naším civilizovaným světem a na našich tělech s minimálním výdejem energie se to podepisuje zvětšujícím se pasem a potřebou stále vyšších čísel konfekčního prádla. A už je tu prostor pro další pořady a články, a sice, jak se přebytečných kil opět zbavit. Naše firma není zaměřená na správnou výživu – to necháváme svým partnerům výživářům, ale občas dostáváme dotazy, jestli lze pomocí plavání nebo saunování hubnout. Pojďme dnes do oblasti saun:

Saunování je proces, kdy naše tělo vystavujeme dvěma extrémním situacím: vysoké teplotě s nízkou relativní vlhkostí v potní místnosti – prohřívárně umožňující vysoký odpar z těla (pocení) a intenzivnímu zchlazení. Díky tomuto střídání je pro tělo pozitivní:

1. aktivizace imunitního systému reagujícímu na tyto fyzikální podněty. Organizmus je pak odolnější působení infekcí, případně mají lehčí a kratší průběh. Obejdeme se díky tomu bez tablet, prášků, vodiček a kapek ke vzteku farmaceutických firem.

2. pocením se z těla vyplavují v pokožce kumulované škodliviny a organizmus se tak čistí intenzivněji a do větší hloubky než jen při běžném mytí..

Působením pocení se z těla kromě škodlivin vypaří i velké množství vody. Proto, postavíme-li se po saunování na váhu, tak nám většinou ukáže nižší hmotnost než před saunováním. Ale při saunování je odbourávání tukových vrstev neznatelné a saunování není nikdy uváděno jako způsob pro hubnutí.

Po saunování je nutný odpočinek těla s přísunem dostatečného množství tekutin, které nahradí odpařenou vodu.

O správné hygieně saunování si řekneme jindy.

(na horním obrázku finská sauna v golfresortu Kunětická hora (u Pardubic), spodní obrázky hotel H2O Therme v Rakousku a sauna hotelu Frymburk ČR)