Saunování a hygiena

I při procesu saunování je potřebné dodržovat základní hygienické zásady:

  1. Před prvním vstupem do potírny se řádně omyjeme mýdlem a osprchujeme teplou vodou. Abychom sobě a  spolusaunujícím nepáchli.
  2. Do prostoru sauny nevstupovat v případě jakýchkoliv infekčních onemocnění.
  3. Do potní místnosti se vstupuje zásadně bez plavek, jinak hrozí opruzeniny. Je vhodné nechat horký vzduch působit přímo na nahé tělo.
  4. V potní místnosti musíme mít prostěradlem nebo ručníkem vypodloženy všechny části těla, které přichází ve styk s dřevem pryčen. T.j. – pokud sedíme na horních pryčnách, tak vypodloženy  zadek i nohy. Pokud na pryčně ležíme, tak celé tělo.
  5. V potní místnosti nerozstřikujeme pot na ostatní saunující. A to ani pomocí „drbacích kartáčů“. Je to pro spolusaunující krajně nepříjemné. Také na rozhánění vzduchu po parním nárazu nepoužíváme svůj sedací nebo utírací ručník plný potu.
  6. V případě použití peelingu nebo jakýchkoliv saunových mazadel musí být zakryté pryčny, aby nedošlo k jejich potřísnění.
  7. Po opuštění potní místnosti se nejprve osprchujeme. Dobré je začít vlahou vodou, přidávat stále chladnější a končíme studenou. Pak teprve můžeme na dochlazení do ochlazovacího bazénku.
  8. Ručníkem nebo prostěradlem se podkládají i lehátka v odpočívárně.
  9. Nikde v prostorách sauny se neprovádí holení či jiné odstraňování ochlupení či zrohovatělé kůže.
  10. Buďme čistotní a ohleduplní i k druhým.